Jadalnię możesz zaaranżować na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, w jakim klimacie się czujesz najlepiej oraz jak dużą przestrzenią dysponujesz. Jeśli niekoniecznie interesuje cię elegancka jadalnia retro, być możesz skusisz się na urządzenie drewnianej jadalni w stylu chippendale, zwłaszcza, że w ten sposób możesz wyczarować niezwykle oryginalne wnętrze jadalne.

Styl chippendale to angielski styl meblowy, który został zainicjowany przez Thomasa Chippendale’a na początku XVIII wieku. Styl ten łączy w sobie cechy różnych sztuk, między innymi gotyku, baroku, rokoko, a także sztuki chińskiej. Takie elementy sprawiają, że styl chippendale może przyjmować różne oblicza, w zależności od tego czy będziemy aranżować kuchnię, salon czy jadalnię.

Styl stworzony przez Thomasa Chippendale’a bardzo szybko stał się niezwykle popularny w różnych częściach Anglii. Obecnie jednak przegrywa z innymi stylami, ale na szczęście wciąż możemy znaleźć domy oraz mieszkania, w których króluje właśnie ten angielski styl meblowy. W stylu tym największe znaczenie zdają się odgrywać przede wszystkim meble wykonane z eleganckiego drewna mahoniowego.

Meble do jadalni w stylu chippendale powinny odznaczać się lekko czerwonawą barwą oraz subtelnym połyskiem, zwłaszcza po wypolerowaniu. Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty mahoń był surowcem kojarzącym się z luksusem i przepychem, ale obecnie meble z mahoniu są dostępne w większości salonów meblowych i wcale nie należą do sprzętów najdroższych. Na ich zakup może więc zdecydować się właściwie każdy z nas.

We wnętrzu jadalnym aranżowanym w stylu chippendale nie powinno zabraknąć stołu. Jego kształt oraz rozmiar dopasujmy ściśle do wielkości pomieszczenia. Im większa będzie nasza jadalnia, tym na kupno większego stołu będziemy mogli sobie pozwolić. Nie bez znaczenia jest także liczba domowników oraz częstość organizowania różnych spotkań, przyjęć w naszym domu. Charakterystyczną cechą tego angielskiego stylu meblowego jest rokokowa ozdobność, więc możemy zadbać, by stół w jadalni posiadał miękkie, opływowe kształty.

Urządzając jadalnię w stylu chippendale pamiętajmy także o pozostałych dodatkach. Sprzęty powinny odznaczać się niebanalnymi formami i kształtami, ale meble to przecież nie wszystko. Można zadbać także o różnego rodzaju detale. W sklepach z artykułami do dekorowania wnętrz warto szukać przede wszystkim drobiazgów pokrywanych masą perłową, kością słoniową czy złotem. Takich bibelotów nie powinno jednak być zbyt wiele, by nasza jadalnia nie stała się pomieszczeniem przytłaczającym i ciężkim.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 14784 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/drewniana-w-stylu-chippendale/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-includes/functions.php(3720): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-includes/load. in /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435